Hani Një Vezë Të Zier Dhe Pak Uthull Çdo Mëngjes, Do Të Zhdukni Armikun Më Të Madh Të Trupit Tuaj!

by Lajme Shqip

Keni ngrënë ndonjëherë vezë të ziera, përzier me uthull? Me siguri që jo, por kur ta zbuloni se çfarë bën besoj se do ta provoni.Besojeni ose jo, nëse konsumoni një vezë të zier në mëngjes me uthull do të zhduk një nga ar’miqtë kryesorë të shëndetit tuaj: nivelet e larta të sheqerit në gj’ak.

Diabeti, një prob’lem shumë i zakonshëm shëndetësor që prek njerëzit në mbarë botën, ndodh kur pankreasi ndalon prodhimin e in’sulinës ose kur trupi nuk është në gjendje të përdorë siç duhet ins’ulinën që ka.Simptomat e zakonshme të diabetit janë urinimi i shpeshtë gjatë natës, etja, humbja e shpejtë e peshës, kruajtja e pe’nisit ose vag’inës,

pr’erje ose pl’agë që janë të ngadalta për tu shër’uar, pamjen e paqartë, lodhjen.

Advertisements

Si ta përgatisni? Zieni një vezë në mbrëmje dhe qërojeni, më pas shponi disa vrima te veza duke përdorur pirunin. Vendoseni në një tas dhe hidhni uthull. Lëreni të qëndrojë ashtu gjatë natës. Në mëngjes hani vetëm vezën jo uthullën që ndodhet në tas.

Advertisements

Gjatë vaktit pini një gotë ujë të vakët në të cilën keni shtuar më parë një lugë gjelle uthull. Dihet mirë se vezët janë shumë ushqyese dhe janë një burim i shkëlqyeshëm i proteinave. Ky mëngjes do të zvogëlojë oreksin dhe do të kontribuojë për t’u ndier më energjik.

TË NGJASHME