Shqiptari përplasi me makinë 21-vjeçaren në Greqi, kërkesa: Dua të flas me prindërit e saj sepse…

by author

REQI- 26-vjeçari me origjinë shqiptare i cili përplasi me makinë 21-vjeçaren në rrugën Egnatia, në qendër të Selanikut, kërkon të flasë me familjen e saj.

I pandehuri i cili jetonte në Greqi në mënyrë të paligjshme është proceduar nga prokurori për drejtim mjeti të rrezikshëm me pasojë lëndim të rëndë trupor (vepër penale), si dhe për lënie të aksidentit në komunikacion dhe drejtim mjeti pa patentë (kundërvajtje). Ai ka dhënë një deklaratë për tre orë të tëra pranë Policisë Rrugore të Selanikut.

Sipas informacioneve ai ka pohuar se nuk ka pasur qëllim të godasë studenten 21-vjeçare, se nuk ka lëvizur me shpejtësi me makinën që drejtonte dhe se është larguar nga vendi i ngjarjes pasi kishte frikë. Gjithashtu ai i tha policisë se nuk kishte konsumuar alkool dhe drogë, ndërsa pretendoi se me të dashurën e tij 19-vjeçare e cila ishte pasagjere do të dilnin të argëtoheshin në zonën e qendrës.

Advertisements

Veç kësaj, ai këmbënguli në pretendimin e tij se studentja 21-vjeçare u hodh papritur në rrugë dhe e tërhoqi zvarrë, duke thënë në thelb se ajo ishte fajtore për aksidentin, ndërsa mohoi se ai ishte kthyer mbrapsht duke e përplasur.

“Nuk po vrapova, por humba kontrollin e makinës. Nuk kam kthyer mbrapsht, kam futur mbrapsht dhe jam larguar se kam qenë i frikësuar” , tha ai.

Advertisements

26-vjeçari i cili nuk kishte as patentë shofer, deklaroi se është i shkatërruar dhe se shëndeti i viktimës është prioritet, ndërsa duke u përpjekur të justifikohet ai tha se “nëse viktima nuk do të kishte tentuar të kalonte në rrugën Egnatia në një pikë ku nuk kishte vendkalim për këmbësorët, asgjë e pakëndshme nuk do të kishte ndodhur. Kishte një vendkalim për këmbësorë 20 metra larg”. Ai theksoi edhe një herë se “u largova nga vendi i ngjarjes pasi u tremba pasi nuk kam leje qëndrimi në Greqi”.

“Ai do të donte të fliste me prindërit e 21-vjeçares”

Arsyeja pse 26-vjeçari ka lënë studentin të mbuluar me gjak dhe është larguar nga vendi i ngjarjes, sipas avokatit të tij, është se i mungonte leja e qëndrimit të ligjshëm në vend dhe se nisur nga kjo, ai kishte frikë se do të vazhdonte procesi i ndalimit.

26-vjeçari dëshiron të flasë me prindërit e studentes, pasi “është i shkatërruar nga ngjarja e pakëndshme. Ai është i vetëdijshëm për këtë situatë të pakëndshme që është shkaktuar” – tregon avokati i shqiptarit.

Pas aksidentit, shqiptari lëvizi drejt Unazës së Selanikut, braktisi mjetin në anë të rrugës, e më pas i hoqi targat./ Burimi: Protothema.gr

TË NGJASHME