Çfarë ndodhi? 24 pacientë, përfshirë edhe 12 të porsalindur, vdesin në spital brenda një dite

by author

Dymbëdhjetë të porsalindur dhe po aq të rritur vdiqën në një spital shtetëror në Nanded, Maharashtra të Indisë, në 24 orë, tha shefi i spitalit, duke fajësuar mungesën e ilaçeve dhe stafit spitalor.

Advertisements

Nga 24 vdekje, 12 të rritur vuanin nga “sëmundje të ndryshme, kryesisht nga kafshimet e gjarpërinjve”, tha shefi i Spitalit të Nanded’s Shankarrao Chavan.

Advertisements

“Gjashtë meshkuj dhe gjashtë foshnja femra vdiqën në 24 orët e fundit. Dymbëdhjetë të rritur gjithashtu vdiqën për shkak të sëmundjeve të ndryshme, kryesisht nga pickimi i gjarpërinjve. Ne u përballëm me disa vështirësi pasi po transferoheshin staf të ndryshëm,” tha ai.

“Pacientët na vijnë nga vende të largëta. Në disa ditë numri i pacientëve rritet dhe krijon problem për buxhetin”, tha ai.

“Ekziston një institut Haffkine. Ne duhet të blejmë ilaçe prej tyre, por edhe kjo nuk ndodhi. Por ne i kemi blerë ilaçet në vend dhe ua kemi ofruar pacientëve,” shtoi ai.

Duke hedhur poshtë pretendimet se kishte mungesë ilaçesh dhe fondesh, spitali, në një deklaratë për shtyp, tha: “Ilaçet esenciale janë në dispozicion në spital. Spitali ka 12 crore ₹ (1.44 milionë dollarë) fonde. Për këtë vit financiar , 4 crore ₹ (480,000 dollarë) janë miratuar. Pacientë të tjerë po trajtohen sipas nevojës.”

“Ishin 12 pacientë të rritur (pesë meshkuj dhe shtatë femra) dhe 12 fëmijë. Në mesin e të rriturve, katër vuanin nga sëmundjet e zemrës, një nga helmimi, një nga sëmundjet e stomakut, dy nga sëmundjet e veshkave, një nga komplikacionet obstetrike dhe tre ishin aksidentale. Mes fëmijëve, katër në fazën terminale janë referuar nga spitalet private”, thuhet në deklaratë.

Duke i quajtur vdekjet “fatkeqe”, kryeministri Eknath Shinde u tha gazetarëve në Mumbai se do të kërkohet më shumë informacion për atë që ndodhi në spital dhe do të ndërmerren veprime.

Është formuar një komitet për të hetuar vdekjet, tha për PTI Dr Dilip Mhaisekar, Drejtor i Edukimit dhe Kërkimit Mjekësor, Maharashtra.

“Një komitet ekspertësh prej tre anëtarësh nga distrikti Chhatrapati Sambhajinagar (ish Aurangabad) është formuar me mandat për të paraqitur një raport deri në orën 13:00 nesër. Unë personalisht jam duke vizituar spitalin për të shqyrtuar situatën,” informoi ai.

Pacientët vuanin nga komplikime për shkak të gurëve në veshka, paralizës kronike, ulcerave, pneumonisë, helmimit me vajguri dhe septicemia midis sëmundjeve të tjera, tha komisioneri qytetar i Thane, Abhijit Bangar.

TË NGJASHME