Hani një vezë të zier dhe pak uthull çdo mëngjes, ky kombinim do të zhdukë armikun më të madh të trupit tuaj

by author

Keni ngrënë ndonjëherë vezë të ziera, përzier me uthull?

Advertisements

Me siguri që jo, por kur ta zbuloni se çfarë bën besoj se do ta provoni.Besojeni ose jo, nëse konsumoni një vezë të zier në mëngjes me uthull do të zhduk një nga ar’miqtë kryesorë të shëndetit tuaj: nivelet e larta të sheqerit në gj’ak.

Advertisements

Diabeti, një prob’lem shumë i zakonshëm shëndetësor që prek njerëzit në mbarë botën, ndodh kur pankreasi ndalon prodhimin e in’sulinës ose kur trupi nuk është në gjendje të përdorë siç duhet ins’ulinën që ka.

Simptomat e zakonshme të diabetit janë urinimi i shpeshtë gjatë natës, etja, humbja e shpejtë e peshës, kruajtja e pe’nisit ose vag’inës, pr’erje ose pl’agë që janë të ngadalta për tu shër’uar, pamjen e paqartë, lodhjen.

Si ta përgatisni? Zieni një vezë në mbrëmje dhe qërojeni, më pas shponi disa vrima te veza duke përdorur pirunin. Vendoseni në një tas dhe hidhni uthull.

Lëreni të qëndrojë ashtu gjatë natës. Në mëngjes hani vetëm vezën jo uthullën që ndodhet në tas.

Gjatë vaktit pini një gotë ujë të vakët në të cilën keni shtuar më parë një lugë gjelle uthull. Dihet mirë se vezët janë shumë ushqyese dhe janë një burim i shkëlqyeshëm i proteinave. Ky mëngjes do të zvogëlojë oreksin dhe do të kontribuojë për t’u ndier më energjik.

TË NGJASHME