Në 40 vite ajo nuk është vizituar te asnjë mjek për shkak të kësaj recete kaq te thjeshte, ja si ta përgatisni në shtëpi edhe ju

by author

Vizitat më të shpeshta te m jeku janë për shkak të ftohurit dhe kollës.

Advertisements

Kjo grua ka marrë këtë recetë edhe që atëherë nuk është s ëmurur ndonjëherë në 40 vjet!

Advertisements

Ky është një i laç natyral për ftohjet që do të ndihmojë për të qetësuar edhe fytin tuaj dhe për ta shëruar atë.

Përgatitja:

Vendosni në një tas një filxhan sheqer dhe një gotë me ujë.

Shtoni lëngun e gjysmës së limonit dhe një lugë gjelle mjaltë, xhenxhefil dhe karafil të grirë. Vendoseni të ziejë për 15-20 minuta. Pastaj kur të jetë bërë shurup hidheni në një tepsi dhe bëni forma karamelesh, deri sa të piqen.

Pas 20 minutash, vendosni sheqer pluhur mbi to, në mënyrë që karamelet të mos ngjiten me njëra-tjetrën. Ky është një mjekim shumë i vlefshëm për sezonin e ftohjeve dhe kollës. Ju mund ta vendosni një copë në një filxhan me ujë të valuar, ta trazoni dhe ta pini.

TË NGJASHME