“Si të dòbësoheni plot 30 kile…”/ Rudina Dembacaj trègon sèkretin e madh

by author

E mësuar me mbípèshën në trupin e saj, Rudina nuk e ka aspak pròblem edhe këtë fazë të jetës me vetëm 9 kg më shumë se idèalja. Sepse ajo dikur ka qènë edhe 35 kg mbipèshë. Pròfíli që njòhin të gjithë nga ekrani nuk është ai që ka pásur njëherë e një kohë Rudina.

Advertisements

Në vitin e parë të stùdímeve të larta, ajo ka pásur kùlmin e shèndetit dhe jo pak, por plòt 89 kg. Ajo kështu zgjòdhí që të rrèfèjë dhe të trègojë sèkrètin se si arríti në peshën ideale.

Advertisements

Ajo thòtë se ishte një kohë shumë e gjátë kur ajo kònsùmonete lloj lloj ushqímesh dhe kështu arríti në mbipèshë. Por, duke gjýkùar se kishte ardhur koha për dòbèsím ajo thotë se si ia arríti.

Në rrëfimin e saj ajo trègon se ka një rèndësi shumë të madhe që të mòs kònsùmohet alkòlí dhe kështu të híqen ushqímet si fást fòòd apo shèqernat dhe brùmrat.

Gjíthashtu trùpi gjatë kësaj faze nuk dùhet që të bjèrë në asnjë moment në qètèsi por që nèvòjitet shumë ushtríme. Në kùadër të saj ajo thotë se pálestra është zgjídhja, ose në pamùndësi të saj edhe ushtrímet në natyrë.

Rudina ju rèkomandon që ushqímin ta përgátisni vetë dhe jo ta mèrrni të gatshëm dhe kështu të háni sa më shumë sallata dhe supë apo ushqíme me lëng.

Ajo thotë se hòqí dot nga pijet me gáz dhe nga ato me shumë sheqer, si dhe krípën e tèpërt. Gjithashtu ajo rèkòmandon të háhet me kárar dhe me pòrcíone të vogla dhe jo të abùzòhet me shumë ushqím.

Edhe palestra ka lùajtur një rol të rèndèsishëm. 3 herë në javë dy orë. Dhe në fùnd të të gjitha vèglave, ùshtrème për zèmrèn. Pas tre mùajsh, pata një rèzultat bèfasùes.

TË NGJASHME