Tërmeti shkundi Ekuadorin, del numri i viktimave

by author

Një tërmet me magnitudë 6.8 goditi një rajon bregdetar të Ekuadorit dhe Perusë veriore, duke lënë të paktën katër persona të vdekur dhe duke rezultuar në disa dëmtime strukturore.

“Unë bëj thirrje për qetësi dhe që njerëzit të informohen përmes kanaleve zyrtare”, tha presidenti ekuadorian Guillermo Lasso në një postim në Tëitter.

Tërmeti, të cilin Shërbimi Gjeologjik i SHBA (USGS) e mati me magnitudë 6.8, goditi në një thellësi prej 66.4 km (41.3 milje) rreth 10 kilometra (6.2 milje) nga qyteti i Balao në provincën e Guayas.

Advertisements

Sekretariati i Ekuadorit për Menaxhimin e Riskut tha në një deklaratë se një mur ishte shembur mbi një automjet, duke vrarë një person, në qytetin e Cuenca. Në komunitetin Machala, tre persona u vranë dhe struktura të shumta u shembën, duke përfshirë një shtëpi dykatëshe dhe një skelë, ndërsa shumë komunitete humbën energjinë.

Tërmeti fillestar u pasua nga dy pasgoditje më të dobëta në orën në vijim, sipas Institutit të Gjeofizikës të Ekuadorit.

Advertisements

TË NGJASHME