28 kate mbi rërë, çfarë ndodhi pas tërmetit me pallatin e frikshëm në Durrës (Foto)

by author

Pallati 28 katësh i ndërtuar bëzë detit pranë “Shkëmbit të Kavajës” fatmirësisht ia ka dalë t’i “mbijetojë” lëkundjeve të forta të tërmetit.

Advertisements

Të shumtë janë ata që kanë mbetur të habitur pasi dridhjet e forta të tërmetit shkaktuan krisje në dhjetra pallate e banesa private, por pa shkaktuar dëme të dukshme te pallati i konsideruar si “monstra mbi rërë” që ndodhej shumë pranë epiqendrës.

Advertisements

Ky pallat është plot 28 kate i lartë, por leja e ndërtimit është shkelur duke ia shtuar disa kate pas përfundimit të ndërtimit fillestar.

Gjatë shtimit të kateve pjesa e sipërme e pallatit ishte rrethuar me skela, kur edhe ndodhi shembja e një pjese të tyre.

Instituti i Ndërtimit Tiranë ka kryer një studim të këtij pallati dhe ka rekomanduar shembjen, pasi paraqet probleme të shumta./newsb omb

TË NGJASHME