Ajo humbi 89 kg në 18 muaj duke ndryshuar vetëm këtë gjë në dietën e saj, mund t’a bëni edhe ju

by author

Obeziteti njihet si një nga sëmundjet më të rënda deri më sot,shkruan parrotlla.net. Artikulli në vazhdim do të zbulojë historinë e vërtetë të një gruaje të shendoshë,e cila kishte më shumë se 150 kg duke i fituar ato gjatë shtatëzanisë për shkak të ushqyerjes pa kontroll.

Advertisements

Një ndryshim i vetëm në dietën e saj e bëri këtë grua që të humbiste 89 kg në një periudhë të shkurtër. Gjegjësisht,gjendja e saj eskaloi sa që mjekët e këshilluan atë që të hajë sa më pak duke i thënë që nuk mund të jetojë edhe shumë vite.

Advertisements

Kur arriti në këtë pikë ajo vendosi që të kujdeset për shëndetin e saj, në mënyrë që të shpëtojë jetën e saj.

Ajo ndaloi të hajë të gjitha llojet e ushqimit që përmbajnë karbohidrate dhe filloi të konsumojë ushqim të shëndetshëm dhe duke bërë ushtrime kardio 3 herë në javë.Duke iu shmangur ushqimeve të pasura me karbohidrate,për vetëm 18 muaj,kjo grua arriti të humbasë 89 kg. Çdo ditë, ajo hëngri sipas planit në dietën e mëposhtme:

-Mëngjes
dy vezë.
kërpudha.

domate.
-Drekë
patate të ziera ose të pjekura. 1 copë bukë thekre. sallata të freskëta jeshile (brokoli, lakër, tranguj, marule, etj). peshk të pjekur ose biftek pule.

– Darkë

Shpageta ose makarona me djathë me yndyrë të ulët dhe salcë domatesh,sallata të freskëta jeshile.Pas një viti e gjysmë, kjo grua ka arritur qëllimin e saj. Asaj iu dha edhe titulli “Gruaja e vitit” nga qendra Shëndoshje. Aktualisht, për shkak të ndryshimeve në regjimin e saj, kjo grua është duke udhëhequr një jetë të shëndetshme dhe të lumtur dhe është në një formë të përsosur trupore.

TË NGJASHME