Doni të mos plakeni shpejt, epo ja sa vezë duhet të hani në ditë: Do shpëtoni dhe nga sëmundjet!

by author

Veza është një ndër produktet që mbart vlera të jashtëzakonshme ushqyese renditur në listën e 10 super-ushqimeve dhe nuk ka mëngjes më të këndshëm se vezët, sido të jenë të gatuara. A e keni pyetur veten se cila vezë është më e vyera dhe sa vezë është mirë të konsumoni në ditë?

Advertisements

Rezultatet e studimeve të fundit mbi dobitë shëndetësore të vezëve të pulave. Rezulton që 2-3 vezë është doza optimale ditore.

Advertisements

Akoma më mirë nëse këto vezë janë me Omega 3, e cila konsiderohet sot në botë super-veza e shëndetit të mirë. Veza me Omega 3 konsiderohet veza që mbron zemrën dhe ushqen trurin. Më poshtë do të gjeni një listë të të mirave që i vijnë organizmin dhe shëndetit nga konsumimi i dy vezëve në ditë.

Truri gjendet nën mbrojtjen e kolinës Është provuar se kolina, kjo vitaminë e veçantë është materiali më i rëndësishëm ndërtimor i trurit. Nëse hani 2 vezë në ditë, trupi juaj merr mjaftueshëm nga kjo lëndë ushqyese.

Mungesa e kolinës çon në rënien e kujtesës. Shikimi ruhet falë luteinës Vezët e pulave janë të pasura me luteinë. Kjo substancë është përgjegjëse për shikimin e qartë dhe të mprehtë.

Me mungesën e tij, indet e syrit dëmtohen dhe shikimi përkeqësohet në mënyrë të pakthyeshme. Vitamina D ndihmon për të absorbuar kalçium Nëse i ofroni një personi të zgjedhë nëse do të pijë një lugë vaji peshku ose të konsumojë një vezë e zier, gjasat janë të preferojë këtë të fundit.

Sidomos në qoftë se ata zbulojnë se përmbajtja e vitaminës D është e njëjtë në të dy rastet.Për më tepër, shkencëtarët kanë gjetur një mënyrë për të rritur sasinë e vitaminës D në vezë, duke i ushqyer pulat në mënyra të veçanta.

Vitamina D ndihmon kalçiumin për t’u absorbuar më mirë dhe për të forcuar kockat dhe dhëmbët. Vitamina B mbron lëkurën, flokët dhe mëlçinë Biotina, vitamina B12 dhe proteinat e tretshme ushqyese kontribuojnë në forcimin e flokëve dhe lëkurës. Elementet që përmbajnë vezët e pulës promovojnë eliminimin e toksinave nga mëlçia.

Filloni të humbni peshë Shkencëtarët dolën në përfundimin se nëse kombinoni një ushqim me pak kalori me vezët për mëngjes, humbni peshë dy herë më shpejt.Një mëngjes i tillë ju ngop për një kohë të gjatë, duke ju lejuar të ulni sasinë e ushqimit të konsumuar brenda një dite. Proçesi i plakjes ngadalësohet Kjo është e dukshme nga hulumtimi i kryer nga shkencëtarët hollandezë. Në 87% të grave nga 35 deri 40 vjeç, njollat e moshës u zhdukën dhe lëkura u pastrua. Te meshkujt, rrudhat rreth syve u zbutën dukshëm.

TË NGJASHME