Fshatari nga Elbasani mbjell patate, por pasi i nxjerr nga toka i ndodh e pabesueshmja

by author

Fshatari mbjell patate por pasi i sh kul nga toka e gjen belaja …

Advertisements

Nje fshatar nga fshati Gjinar i Elbasanit kishte mbjellur patate ne token e tij.

Advertisements

Dhe gjate rritjes se tyre ai cdo jave i hidhte fekale qe ato te rriteshin sa me shpejt dhe te medha.

Pasi afroi koha e vjeljes se patateve, fshatari i gezuar fillon dhe i shkull ato qe ti gru mbullobte per stine n e dimrit.

Por cudia ndodhi kur nje dite fshatari mori disa patate i skuqi. Pasi i provoi ato kishin nje arome te keqe dhe shije te hidhur nga fekalet qe i kishte hedhur.

Por gjithsei pasi patatet dolen me shijen e hidhur dhe aromen e fekaleve, ai doli dhe i shiti ato ne tregun e elbasanit me cmim te lire. Dhe ja keshtu perfundoi mbjellja e patateve…

TË NGJASHME