Histori si në filma/ Rrëmbehet foshnja shqiptare në maternitet. Nëna degjoi një zhurmë të çuditshme…

by author

Një ngjarje si në filma ka ndodhur në Greqi. Një histori e pabesueshme që zakonisht i gjejmë në filmat e vjetër, bardhë e zi. Nga një maternitet i njohur shtetëror në Athinë, një 45-vjeçare, nënë e dy fëmijëve, të moshës 4 dhe 10 vjeç, nga martesat e mëparshme, rrëmbeu një të porsalindur nga materniteti.

Advertisements

Ajo e mbështolli me një triko dhe u largua me një taksi për t’ia prezantuar partnerit të saj të ri si fëmijën e saj, pasi ishte shtatzënë dhe abortoi. Për muaj me radhë ajo vuri në lojë partnerin e saj, duke u shtirur sikur ishte shtatzënë.

Advertisements

Dy muaj pas lajmit të shtatzënisë, ajo abortoi, por këtë detaj ia fshehu partnerit të saj, “duke paraqitur imazhin e një gruaje shtatzëne, pasi ishte mbipeshë dhe duke i treguar atij një sërë ekzaminimesh të rreme mjekësore, të cilat kishin të bënin me një shtatëzani tjetër”.

Në të njëjtën kohë, një grua 28-vjeçare me origjinë shqiptare lindi fëmijën e saj të dytë (10.30 të mëngjesit) dhe u dërgua në një dhomë të trefishtë në katin e parë të maternitetit.

Menjëherë pas kësaj, ata sollën pranë saj vajzën e porsalindur, pasi ky maternitet ndjek metodën e qëndrimit të të porsalindurve pranë nënave të tyre (dhoma e dhomave, sipas termit ndërkombëtar). Foshnja ishte në shtratin e parë, pranë derës së përparme të dhomës.

Në orën 4.45 të mëngjesit, e reja ra në gjumë pasi ushqente fëmijën me gji. Pak më vonë, një zhurmë e çuditshme e zgjoi atë. Ajo pa një hije në korridor, dhe pa shportën e zbrazët të fëmijës së saj që sapo ishin zhdukur. E panikosur, ajo ngriti zërin dhe doli në korridorin e maternitetit. Kur u konfirmua se një nga infermieret nuk e kishte marrë foshnjën për t’u kujdesur për të, ajo dha alarmin.

Infermierja e ndërrimit vrapoi te porta e maternitetit, për të parandaluar që dikush të largohej nga ajo, ndërsa mamia përgjegjëse e turnit kontaktoi me telefon kompaninë e sigurimit privat, për të mbyllur të gjitha portat dhe më pas u njoftua policia greke.

TË NGJASHME