A je e v*rgjër? U futa në dhomë ai tha nëse ti ke pasur tjetër unë do të të… Historia prëkese te Arditi

by author

I janë dashur plot 13 vite martesë mes dhu nës fizike e psi kologjike për të marrë vendimin që të divo rcohej. Ka qenë një rrëfim i tri shtë mes lotësh ai i Rigelës, 31-vjeçares nga Lushnja e cila ka treguar peripecitë e jetës në studion e “Ka Një Mesazh Për Ty” në televizionin Klan.

Advertisements

Ha llet e saj nisën që ditën e parë kur u fut nuse në shtëpinë e ish-bashkëshortit dhe në atë kohë ajo ishte thuajse fëmijë, pas mbarimit të klasës së tetë. Burri kishte filluar që në fejesë të shfaqte shenja të një xhel ozie ekst reme, por që për shkak të mentalitetit, Rigela nuk mund të bënte hapa pas.

Advertisements

Në natën e parë të martesës, bashkëshorti e kishte de tyruar Rigelën që t’i çonte vjehrrës çarçafin për t’i provuar se ishte e vi rgjër. Për nusen e re, ky ishte pos htë rimi i parë që i bëhej dinj itetit të saj dhe që më pas do vijonte me dhu në e kër cën ime.

Ky i fundit, sipas Rigelës, e ka kër cën uar dhe me ar më se do ta vr is te. Sipa saj gjithçka vinte nga xhe lozia e tij e së murë, e pohuar së fundmi edhe nga familjarët e ish-bashkëshortit të cilët kanë thënë se ai vu ante nga depr esioni.

Duke shpresuar se gjërat do ndryshonin për mirë, Rigela kishte pranuar të bënte dhe dy fëmijë me atë person. Ajo ka shp ërth yer në lot, teksa tregonte në studio se si kohët e fundit kishte abo rtuar tre herë sepse nuk donte të kishte më fëmijë të tjerë të cilët do rriteshin në një ambient të tillë familjar

Ka qenë pikërisht ab orti i fundit, momenti kur Rigela e sëm urë në spital po lu ftonte me jetën, koha kur ajo ka vendosur që të di vorcohet nga i shoqi.

Por nga e gjithë kjo histori, nuk është lë nduar vetëm ajo dhe fëmijët, por edhe prindërit e saj. Sa herë gjërat acaroheshin mes çiftit, Rigela “pë rplasej” tek prindërit Sulejman e Lutfije të cilët i hapnin derën. Sipas saj, ngjarjet e ndodhura i kanë bërë dhe ata të ndihen të tu rpër uar e kokëulur përballë opinionit.

Kjo ishte dhe arsyeja që i kishte ftuar në “Ka një Mesazh për Ty”. Përtej falenderimit për 13 vitet që ata e kanë ndihmuar, Rigela u ka bërë dhe një premtim që nuk do kthehej më kurrë me ish- bashkëshortin, që të mos i shkaktonte më vu ajtje vetes e njerëzve të dashur të familjes.

I përlotur dhe i emocionuar, Sulejmani i është përgjigjur të bijës që do kujdesej përherë për Rigelën dhe dy fëmijët. “Ti prej nesh e ke derën hapur, ti je goca jonë. Sido që të ndodhin rrethanat ti je goca ime. Derën e ke hapur me gjithë fëmijët. I rris unë, gjyshi dhe pensionin tim do e marrin ata të dy” është shprehur babai i Rigelës.

Kjo e fundit ka dashur t’u japë një mesazh edhe të gjitha femrave që mund të gjenden në pozitat e saj që të mos e lejojnë veten të bien pre e dhu nës dhe e po htër imit. Të mos ecin me mentalitetin që “po u ndave mbetesh në derë” e as të bëjnë sakr ificën e kotë që të qëndrojnë me një burrë të dhun shëm vetëm për faktin që “të ruajnë familjen”. “Nuk mund të rriten fëmijë të shëndoshë në një familje ku mbizotëron dhu na“, është shprehur ajo.

Rigela ka dhënë sot një mesazh të fortë për të gjitha zonjat që mund të gjenden në pozitat e saj. Nuk duhet toleruar dhu na në familje e as të shtyhet një bashkëjetesë e pamundur për hir të opinionit. Fatmirësisht ajo e ka një strehë të ngrohtë e plot dashuri pranë prindërve të saj Sulejman dhe Lutfije. /tvklan.al

TË NGJASHME