E frikshme! Japonia tronditet nga tërmeti i fortë 7.6 ballë, jepet alarmi për cunami! Banorëve u kërkohet të…

by author

Japonia ka lëshuar një paralajmërim të fortë për cunami pas një tërmeti me magnitudë 7.6 ballë që goditi rajonin qendror.

Advertisements

Banorëve në zonën bregdetare Noto në prefekturën Ishikawa iu kërkua “të evakuoheshin menjëherë në tokë më të lartë”, tha media kombëtar NHK, duke shtuar se dallgët kanë arritur deri në 5 metra në Noto.

Advertisements

Autoritetet kanë lëshuar gjithashtu paralajmërime për cunami për prefekturat fqinje Niigata dhe Toyama, duke paralajmëruar se dallgët atje mund të arrijnë 3 metra.

TË NGJASHME