E rëndë! 22-vjeçarja vr*tet nga ish i dashuri

by author

Vrasja e një të reje në Itali, nga duart e ish-të dashurit të saj posesiv ka tronditur vendin dhe ka nxitur protesta për dhunën ndaj grave.

Advertisements

Më 11 nëntor pak ditë para se 22-vjeçarja Giulia Cecchettin të merrte diplomën e saj të inxhinierisë biomjekësore, ajo shkoi të blinte fustanin e saj të diplomimit me ish-të dashurin e saj Filippo Turetta.

Advertisements

Më pas, çifti u zhduk. Disa ditë më vonë, u shfaqën pamjet e kamerave që tregonin momentet e fundit të jetës së saj.

Turetta, 22 vjeç, shihet duke rrahur ish-partneren e tij në një park makinash afër shtëpisë së saj në Vigonovo, afër Venecias.

Ajo u përpoq të arratisej, por prokurorët thonë se ai i vuri shirit ngjitës në gojë, e futi me forcë në makinën e tij dhe shkoi në një zonë industriale, ku e sulmoi përsëri.

Pas një kërkimi 1-javor, trupi i saj u gjet në fund të një kanali, i mbështjellë me qese të zeza plastike. Mbetjet e saj trupore kishin shenja të një vrasjeje brutale. Koka dhe qafa e saj ishin të mbuluara me të paktën 20 plagë të thella me thikë. Ajo besohet se ka vdekur natën e 11 nëntorit.

Policia lëshoi ​​një urdhër arresti ndërkombëtar dhe shpalli në kërkim Filippo Turettan. Makina e tij u gjurmua duke kaluar përmes Italisë veriore, në Austri dhe më pas në Gjermani.

Një javë më vonë, ai u arrestua pranë Leipzig, në Gjermani, kur një shofer telefonoi policinë pasi vuri re se ishte i parkuar në autostradë me dritat e fikur. Telefonuesi nuk e kishte idenë se 22-vjeçari kërkohej për vrasje.

Filippo Turetta deri më tani nuk është akuzuar zyrtarisht dhe do të ekstradohet në Itali të shtunën.

Cecchettin dhe Turetta u njohën në universitet. Ata qëndruan të lidhur për një vit e gjysmë, para se ajo të ndahej me të në gusht.

“Ai ishte një djalë normal, i përsosur”, tha babai i tij Nicola Turetta në një intervistë për gazetën italiane La Repubblica. “Në shkollë ka dalë mirë, nuk ka pasur kurrë probleme me mësuesit apo shokët e klasës. Nuk ka pasur kurrë debate me askënd.”

Motra e shqiptares, Elena tha se ajo ishte e shqetësuar për posesivitetin e tij, por kurrë nuk e kishte imagjinuar se ai mund ta lëndonte atë. Ajo vuri në dukje një kulturë patriarkale të dhunës dhe kontrollit mbi gratë që normalizon sjelljen e rrezikshme të burrave.

“Filippo shpesh përshkruhet si një përbindësh, por ai nuk është një përbindësh”, tha Elena për mediat italiane. “Një përbindësh është një përjashtim, një person që është jashtë shoqërisë, një person për të cilin shoqëria nuk ka nevojë të marrë përgjegjësi.
Përbindëshat janë bij të shëndetshëm të kulturës së patriarkatit dhe përdhunimit”, shtoi ajo.

TË NGJASHME