Erdhi dimri! Temperaturat zbresin në -7 gradë celsius: Si do të jetë moti javën e ardhshme

by author

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak në një parashikim të motit për javën që vjen njofton se acari do të vijojë.

Advertisements

Masat ajrore polare dhe frontet e ftohtë të njëpasnjëshëm që tashmë kanë përfshirë territorin tonë do të na shoqërojnë në pjesën më të madhe të kohës edhe gjatë kësaj jave.

Advertisements

Ditën e hënë do të kemi mot të qëndrueshëm e të kthjellët me temperatura të ulëta në vlerat minimale.

Ditën e martë dhe të mërkurë do të kemi mot të paqëndrueshëm me reshje shiu me intensitet mesatar e lokalisht të lartë

Reshjet do të jenë në formën e rrebesheve të shpejta dhe stuhive.

Bora do të jetë prezente në veri, verilindje dhe juglindje kryesisht me intensitet deri mesatar në zonën e Bajram Currit, Kukësit, Peshkopisë dhe Korçës.

Temperaturat zbresin në -7 gradë celsius: Si do të jetë moti

Era do të fryjë nga kuadrati i veriut 2-9m/s, hera-herës në bregdet dhe lugina fiton shpejtësi 13-25m/s duke u bërë problematike. Valëzimi në dete do të jetë i forcës 2-5ballë.

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak njofton se ditën e enjte dhe të premte moti parashikohet me alternime të herë pas hershme vranësirash të cilat do të pasohen me reshje shiu me intensitet ulët.

Vlen të theksohet prezenca e ngricave të forta përgjatë akseve rrugore në relievet malore, si dhe mjegull e mjegullinë për shkak të reshjeve të shiut e të borës

TË NGJASHME