Futbolli në zi/ Ndahet papritur nga jeta ish-trajneri i njohur(Emri)

by author

Ish-trajneri i Anglisë, Terry Venables, ka ndërruar jetë në moshën 80-vjeçare pas një sëmundjeje të gjatë.

Advertisements

Venables drejtoi Anglinë nga viti 1994 deri në 1996, më së shumti e çoi atë në gjysmëfinalet e Euro 96 në tokën vendase.

Advertisements

Ai gjithashtu kishte kohë në krye të Barcelonës, Tottenhamit dhe Australisë.

“Jemi krejtësisht të shkatërruar nga humbja e një burri dhe babai të mrekullueshëm, i cili ndërroi jetë i qetë dje pas një sëmundjeje të gjatë”, thuhet në deklaratën e familjes.

Venables fitoi La Ligën dhe arriti në finalen e Kupës Evropiane me Barcelonën, dhe fitoi Kupën FA me Tottenham.

Si lojtar, ai fitoi dy ndeshje të Anglisë dhe bëri më shumë se 500 paraqitje në klub midis viteve 1960 dhe 1975, kryesisht për Chelsean, Queens Park Rangers dhe Tottenham

TË NGJASHME