Kur Fatos Nano lirohej për varrimin e nënës; Zbulohet emri i policit që e shoqëronte, sot nje deputet shumë i njohur

by author

“Associated Press” ka publikuar një video të rrallë të 22 viteve më parë, kur ish-kryesocialisti Fatos Nano u l.irua nga bu.rgu për të shkuar në var.rimin e nënës së tij.

Advertisements

Nano kishte marrë 17 orë leje nga autoritetet e atëhershme.

Advertisements

Në video duket Nano i rrethuar nga shumë njerëz.

Ai duket se mbahet prej krahu nga deputeti i sotëm i PS-së, Paulin Sterkaj. Në atë kohë, Sterkaj ishte shefi i repartit special të policisë “Brisku”.

“Dua të falënderoj autoritetet që më dhanë mundësinë t’i jap lamtumirën e fundit, bashkë me njerëzit e mi më të afërt, nënës sime.

I falënderoj sepse do të përgëzoja faktin që ata e njohin ar.mëpushimin. Para vd.ekjes edhe has.merit ulin ar m.ët”, tha Nano gjatë cerem.onisë mor.tore të nënës së tij.

“AP” komenton se në var.rimin e nënës së Fatos Nano morrën pjesë mbi 5.000 persona dhe se lideri historik i së majtës shqiptare u prit aso kohe si he.ro nga qytetarët e Tiranës.

TË NGJASHME