Shoferi “u verbua” nga dielli, autobusi me nxënës në Itali përfundon në humnerë – disa të plagosur

by author

Të paktën tre persona u plagosën dje në Toskanë pasi një autobus shkolle doli nga rruga dhe u zhyt më shumë se njëqind metra në një luginë në një zonë të pyllëzuar.

Advertisements

Të plagosurit janë dërguar në spital me helikopter

Advertisements

Zjarrfikësit raportuan se një i rritur dhe dy adoleshentë u plagosën në përplasjen pranë Massa-Carrara. Të plagosurit u dërguan në spital me helikopter të shpëtimit. I plagosuri është shofer autobusi.

Shoferi tha se ishte verbuar nga dielli

Sipas gazetës Corriere della Sera, shoferi i autobusit u tha shpëtimtarëve se ishte verbuar nga dielli dhe humbi kontrollin e automjetit. Në momentin e aksidentit në autobus ndodheshin njëzet persona, shumica e të cilëve ishin studentë adoleshentë që po ktheheshin në shtëpi.

Drejtuesi i mjetit fillimisht ka mbetur i bllokuar në mjet, por ekipet e shpëtimit kanë arritur ta çlirojnë, ndonëse ka pësuar lëndime të rënda që kanë përfunduar në spital. Shumica e nxënësve kanë pësuar lëndime të lehta dhe janë trajtuar në vendngjarje.

TË NGJASHME