ZYRTARE/ Lufta në Ukrainë, F1 “zjarr” ndaj Rusisë, përjashton Mazepin, largon edhe sponsorin

by author

Tani është zyrtare: Nikita Mazepin nuk do të garojë në 2022 në Botërorin e Formula 1 me Haas.

Advertisements

Pas zërave që qarkullon së fundmi, këtë të shtunë ka ardhur edhe konfirmimi zyrtar me Mazepin që është shkarkuar.

Advertisements

Gjithashtu është ndërprerë partneriteti me Uralkali, një kompani mineralesh që është në pronësi të babait të Nikitas, Dimitry Mazapin, ky i fundit është dhe krahu i djathtë i Putin.

Ky vendim është në vazhdën e sanksioneve që bota e sportit ka ndërmarrë kundër Rusisë, fillim pasi shpërtheu lufta në Ukrainë.

TË NGJASHME

Leave a Comment